ההשפעה של טראמפ על הנדל"ן האמריקאי

ההשפעה של טראמפ על הנדל"ן האמריקאי

הנדלן האמריקאי

ספק אם היה בהיסטוריה נשיא אמריקאי כל כך אהוד בישראל כמו הנשיא טראמפ. הבעיה היא שבארצות הברית המצב הוא שונה לחלוטין וטראמפ הוא אולי הנשיא הכי פחות אהוד אי פעם. על רקע זה יש לזכור את שורת ההתבטאויות שלו בנושאים מגוונים מנשים ועד גיבורי מלחמה ויש גם לזכור את העובדה כי בסך הכל הכולל רוב הציבור האמריקאי בחר בהילרי קלינטון ולא בטראמפ.

בגלל שהעולם הופך ליותר ויותר גלובלי ויותר ויותר ישראלים משקיעים בנדל"ן אמרקיאי עולה השאלה מה ההשפעה של טראמפ על השוק הזה וכאן יובא בפניכם ניתוח מעמיק בנושא זה.

מה הקשר בין שוק המניות ובין שוק הנדל"ן וכיצד טראמפ מתקשר לכך?

כאשר אנחנו מנתחים את ההשפעה של טראמפ על הנדל"ן האמריקאי אנחנו צריכים לזכור כי למעשה אנחנו צריכים לשאול מהי ההשפעה של טראמפ על הכלכלה האמריקאית והעולמית. על רקע זה אנחנו חייבים לציין כי טראמפ הוא לא כל יכול וכי גם לנגיד הבנק המרכזי בארצות הברית (אשר אינו כפוף לטראמפ) יש השפעה על הכלכלה.

הנדלן האמריקאי

עלינו גם לזכור כי שוק הנדל"ן בארהב והשקעות נדלן בארהב קשורים באופן ישיר אל שוק המניות. אם כן בהתחלה היה נראה כי טראמפ הוא נשיא מצוין לעסקים ועל כן שוק המניות ומדדי ה-S&P 500 והנאסד"ק עלו בחדות. אך ככל שגברה אי הוודאות בשווקים עקב מדיניותו של טראמפ כך שווקי המניות החלו לרדת וזה גרם גם לאי וודאות גדולה בשוק הנדל"ן האמריקאי.

מולטי פמילי בארה"ב, מה זה אומר? >>

האם תהליך הדחה כנגד טראמפ ישפיע על שוק הנדל"ן?

טראמפ הוא הנשיא הראשון מזה זמן רב אשר מונה לו חוקר מיוחד הלוא הוא רוברט מולר. החקירה של רוברט מולר נמצאת בעיצומה אך אי אפשר שלא לטעות על רקע ההדלפות ורסיסי המידע שאנו מקבלים ממנה האם טראמפ לא עומד בפני ניסיון הדחה? עלינו לקחת בחשבון כי ניסיון הדחה כזה לא בהכרח אומר ירידות בשוק הנדל"ן מכיוון שהשוק יכול להאמין כי הנשיא שיגיע לאחר טראמפ יהיה טוב יותר לכלכלה.

על רקע זה אנחנו חייבים לציין כי הדרך להדחה היא עוד ארוכה וכל עוד הרפובליקאים שומרים על רוב בסנאט לא נראה כי טראמפ נמצא בסכנה. אך הכול יכול לקרות ויכול להיות שלאור ממצאי החקירה תהיה הדחה בסופו של יום.

כיצד מלחמת הסחר עם סין משפיעה על שוק הנדל"ן?

כאשר אנחנו מנתחים את שוק הנדל"ן ואת ההשפעה של טראמפ על הנדל"ן האמריקאי אנחנו צריכים להסתכל גם במבט גלובלי ובייחוד על המעצמה מספר שתיים בעולם הלוא היא סין. טראמפ חרט על דגלו לשנות את מאזן הסחר בין סין וארה"ב אשר גרם לגירעון חמור בכלכלה האמריקאית ועל רקע זה הוא הטיל מכסים גבוהים בגובה מאות מילארדי דולרים על סחורות סיניות.

אין ספק כי זה רע לכלכלה העולמית וכל מה שרע לכלכלה העולמית רע גם לשוק הנדל"ן האמריקאי. עם זאת, השוק הזה הוא כל כך חזק שיכול להיות שזה הזמן להיכנס אליו ולנצל את הירידות אם הן יתרחשו.

כיצד ההשבתה של הממשל משפיעה על שוק הנדל"ן?

מאז ינואר נוצר מצב חריג ביותר בכלכלה האמריקאית שבו הממשל האמריקאי למעשה מושבת וזאת עקב העובדה כי טראמפ לא מוכן לחתום על התקציב של בנת 2019 עד שהדמוקרטים בבית הנבחרים יקצו לו תקציב לבניית החומה במקסיקו. אין ספק כי ההשבתה הזאת בעייתית מאוד מבחינת שוק הנדל"ן בגלל כמה סיבות.

קודם כל היא מכניסה המון אי וודאות לשווקים וזהו דבר לא בריא בכלל. חוץ מזה אנחנו צריכים לזכור כי מאות אלפי בארצות הברית לא מקבלים משכורת וזה אומר כי מאות אלפים לא יכולים לשלם שכר דירה או לקנות בית חדש וזה כמובן משפיע מאוד על כל הכלכלה האמריקאית ובייחוד על שוק הנדל"ן.

הנדלן האמריקאי
השקעות נדלן בטקסס

האם יש הבדל בין נשיא דמוקרטי ובין נשיא רפובליקני?

כאשר אנחנו מדברים על טראמפ אנחנו צריכים לזכור כי הוא נשיא רפובליקאי וזה אומר כי יש הבדל בינו ובין אובמה אשר היה דמוקרט. עליכם לזכור כי נשיאים רפבוליקאים הם לרוב בעד העסקים ונגד ממשל מנופח וגדול. עלינו לזכור כי תכנית הדגל של ברק אובמה הייתה האובמה קר אשר נועדה להבטיח כי לכל אזרח אמריקאי תהיה ביטוח בריאות ואילו טראמפ לא מאמין בכלל בתכנית הזאת.

אך עלינו גם לזכור כי בתקופה של אובמה שוק הנדל"ן האמריקאי חווה התאוששות מרשימה לאחר המשבר של 2008 ועל כן כלל לא בטוח כי נשיא רפובליקאי עדיף על נשיא דמוקרטי.

מדוע יש משמעות גם למושלי המדינות ולא רק לממשל הפדארלי?

כאשר אנחנו מדברים על שוק הנדל"ן האמריקאי אנחנו צריכים לזכור כי לא רק לממשל הפדארלי אלא גם לממשל של המדינות. עליכם להבין כי פעמים רבות מושלי המדינות והסנאטים המדינתיים קובעים את הרגולציה על שוק הנדל"ן ועל כן עליכם להכיר את החוקים בכל מדינה ומדינה שבה אתם משקיעים ולא רק את החוקים הפדארליים.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב google
גוגל+
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
אימייל

טיפים נוספים​