היתרון של קרן נדל"ן על פי רכישת נכס בודד

היתרון של קרן נדל"ן על פי רכישת נכס בודד

השקעות נדלן בחול

עד לפני זמן לא רב, היכולת להכנס אל עולם השקעות נדלן בחול היתה פשוטה יחסית – רכישת דירה או בית באמצעות הון עצמי או באמצעות מימון. לרוב, רכישת נכס היתה אירוע חד פעמי, ארוך טווח, עם רמת נזילות נמוכה יחסית והכנסה מדמי השכירות שמשמשים לכיסוי המימון ואף להכנסה נוספת. כמו כן, נדרש גם הון עצמי גבוה יחסית ומעמד של לווה טוב בבנק, כדי לקבל זכאות למימון בתנאים סבירים. תנאים אלה הגבילו משקיעים שכמות ההון העצמי שלהם לא הספיקה לרכישת נכס ובכך נחסמו למעשה היכולת של השקעות נדלן בחול.

הפתרון – קרן השקעות נדלן בחול

לפני מספר שנים החלו לפעול בישראל קרנות נדל"ן – גוף פיננסי שהגיע אלינו מארצות הברית – שם פועלים גופים אלה כבר משנות השישים. קרנות הנדל"ן – REIT, אפשרו למעשה לבצע השקעות נדלן בחול מבלי להיכנס להשקעה משמעותית של הון עצמי ומימון.

מהי קרן נדל"ן או קרן REIT?

קרנות REIT הן חברות ציבוריות לכל דבר, הנסחרות בבורסה ומוסדרות באמצעות חקיקה. חברות אלה צמחו בארצות הברית בתחילת שנות השישים, כדי לתת למשקיעים הזדמנות להיכנס לשוק הנדל"ן. למעשה, הקרנות מאפשרות למשקיעים לאגד את כספי ההשקעה שלהם להון משמעותי המשמש את הקרן להשקעות משמעותיות בתחום הנדל"ן. ממש כמו בקרן נאמנות, המשקיעים רוכשים יחידות, ונהנים מהרווחיות של פעילות הקרן. קרנות REIT משקיעות את הכספים שלהן בנכסי נדל"ן מניבים – בניני משרדים, מרכזים מסחריים, מקבצי דיור להשכרה, מבני תעשייה, בתי חולים ועוד. הקרנות מנהלות את הנכסים, וגובות את דמי השכירות מהדיירים והשוכרים.

קרנות REIT נהנות מפטור ממס על הפעילות שלהן וזאת בתנאי שהן מחלקות את מרבית ההכנסות שלהם כדיבידנד למשקיעים שלהן. זהו השוני המרכזי בין קרן נאמנות או השקעה במניות לבין הקרנות  האלה – ההכנסה מפעילות הקרן חוזרת למשקיעים בתור דיבידנד ולאו דווקא כרווח הון. לכן, קרנות REIT דומות יותר לאיגרות חוב במובן זה.

יתרונות להשקעה בקרן נדל"ן העשויים לעניין משקיעים:

  • אפשרות להשקיע בשוק הנדל"ן בסכומי כסף נמוכים יחסית לרכישת נכס באופן עצמאי
  • רמת נזילות גבוהה ויכולת מימוש מהירה של ההשקעה, באמצעות מכירת יחידות הקרן בשוק החופשי
  • אפשרות השקעה לנדל"ן בשווקים שונים ולא רק בשוק המקומי – קניית יחידות בקרן REIT מאפשרת למשקיע הזדמנות להצטרף לסל פעילויות השקעות נדלן בחול מגוונות – בשוק המקומי או במספר שווקים בינלאומיים – החל מרכישת קניון בפולין ועד לרכישת בנינים להשכרה בפלורידה – פעילויות שספק אם אפשר לבצע כמשקיע יחיד.
  • אפשרות להשקיע בנדל"ן ללא צורך בהשקעת זמן ומאמצים בניהול הנכס וטיפול בתחזוקה, גבייה ודיירים.
  • הקטנת סיכון בתיק המניות – רכישת יחידות בקרן נדל"ן מאפשר לגוון את ההשקעה בנוסף למניות, סחורות ואגרות חוב. העובדה שהשקעות נדלן בחול היא לא תמיד קורלטיבית לאפיקי השקעה אחרים, מקטינים את רמת הסיכון של נפילה בו זמנית הן בנדל"ן והן במניות למשל.
  • השקעה מתמחה, אורכת טווח – קרנות REIT משקיעות בנכסי נדל"ן מגוונים בשווקים ספציפיים ומפתחות בדרך כלל התמחות ויעילות בניצול משאבים והיכרות עם השוק, לאורך חיי הנכס. כמו כן, קרנות REIT אף משקיעות בהשבחה של נתונים והגדלת הרווחיות מסל הנכסים הקיים.
  • מתן הזדמנות למשקיעי נדל"ן להשקיע בנכסים מגוונים – הצטרפות לקרן REIT מאפשרת גיוון השקעות נדלן בחול בין שווקים ונכסים שונים, ובכך לפזר את הסיכון מאשר להיקשר לנכס פיזי יחיד בשוק יחיד, בעזרת מודל השקעות נדלן בארהב שלנו תוכלו להשקיע בבטחה.

איזה סוגי קרנות נדל"ן קיימות בשוק?

  • Equity REIT – מרבית הקרנות הן קרנות שהן בעלים בפועל של נכסים מניבים ממשיים ועוסקות בניהולן. 90% מהרווחים חוזרים למשקיעים בצורת דיבידנד.
  • קרנות REIT משכנתאות – אלה קרנות המתמחות בניהול משכנתאות של נכסים. הקרנות מלווות כסף לבעלי נכסי נדל"ן הן באמצעות משכנתאות או באמצעי מימון אחרים. רווחי קרנות אלה מבוססים על הכנסות מריבית על הלוואות. קרנות אלה רגישות יותר למצב השוק ורמת הסיכון שלהן שונה.

קרנות REIT משולבות (היברידות) – קרנות שמשלבות בעלות על נכסים מניבים עם מתן מימון לבעלי נכסים.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב google
גוגל+
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
אימייל

טיפים נוספים​