משבר הנדל"ן

משבר הנדל"ן

משבר הנדל

משבר הנדל"ן בארה"ב בשנת 2008- מה בדיוק קרה שם?

דברים רבים עלולים להתרחש בשוק הנדל"ן, אבל משבר כמו זה שהיה ב-2008 בארצות הברית, מתרחש רק פעם אחת בדור. זה לא היה רק משבר של שוק, הוא איים על הכלכלה האמריקאית והעולמית והתפרק לרסיסים.

הכל החל בעצם בגאות הכלכלית בכלל פריחת ההייטק. התחום יצר הרבה כספים פנויים להשקעה עוד בתחילת שנות ה-2000. הכסף, יחד עם ריבית נמוכה וחקיקה תומכת של הממשל האמריקאי, יצרו מצב שמי שרצה לרכוש דירה, לא נדרש להפקיד מקדמה כלשהי כדי לרכוש אותה. בנוסף לכך, הפרמטרים שעל פיהם נבחנו הקונים היו גמישים ויכולת ההחזר שלהם הייתה תחת כללים קלים וגמישים. זה יצר מצב שאנשים עם יכולת החזר נמוכה, החלו לרכוש נכסים גם ללא הון התחלתי, בהסתמך רק על החזרים חודשיים. עסקת הרכישה דמתה לעסקה של שכירות. במקרה שהרוכש לא עמד בתנאי ההלוואה, הגורם המממן או הבנק עיקלו את הנכס ומכרו אותו.

בועת נדל"ן ומשכנתאות לכל דורש

כך נוצרה גאות בשוק הנדל"ן באמריקה. הממשל יצר תנאים אופטימליים לרכישת משכנתאות, ואפשר לאנשים וגם זרים, להיכנס לשוק השקעות הנדל"ן. מצב זה יצר גאות במחירים של הנכסים וזו הייתה השקעה פחות מסוכנת למשל מרכישת מניות או אגרות חוב. כספי המימון הזולים של השוק והכלכלה האמריקאית יצרו מתן אשראי ומימון ללקוחות באיכות נמוכה.

בהמשך העלה שוק הנדל"ן באמריקה את שווי הנכסים והמניות של חברות האשראי וגם עבור חברות שקושרות בנדל"ן בחו"ל. השוק יצר מספר כלים כלכליים מבוססים על משכנתאות, כמו אגרות חוב מגובות משכנתאות ועוד. מכשירים אלה אפשרות  רכישה של אגרות חוב שנארזו בעטיפה של מוצר פיננסי בעל ערך. ככה זה עבד. לבנק יש הרבה לווים שנטלו משכנתאות. הם מחזירים כסף בכל חודש, כאשר שוק הנדל"ן צמח ערך האגרות הפיננסיות של המשכנתאות גדל וכך גם ערך הבתים עבורם נלקחו המשכנתאות.

התנהלות שוק הנדל"ן באופן הזה, התבססה על כך שכל הלווים ימשיכו לשלם את המשכנתאות וכי שוק השקעות הנדל"ן ימשיך לצמוח. בגלל היעדר הפיקוח של המכשירים הפיננסים, חברות ההשקעה והבנקים יצרו כלים פיננסיים נוספים עם דירוגי אשראי מפתים. כך נוצר שוק עם סיכון עצום, שלא היה גלוי למשקיעים וגופי מימון והשקעה מיתגו את עצמם בלי שום קשר להון העצמי שלהם.

הקריסה הגדולה 2007-2008

בסוף שנת 2007 הורע המצב הכלכלי בארה"ב. הריבית עלתה. מספר האנשים שלא שילמו משכנתא גדל משמעותית וערכם של הנכסים החל לרדת. הבנקים שנתנו את ההלוואות נותרו עם בתים שערכם ירד פלאים וללא קונים עבורם.

כיוון שערך המניות היה תלוי בהשקעות נדל"ן בחו"ל שהיה במשך תקופה ארוכה בעלייה מתמדת, קרסו קרנות הגידור בקיץ של 2007 והבנק הפדרלי בארה"ב, הוריד את הריבית אבל זה לא עזר. המשבר שהתחיל בסוף שנת 2007 המשיך ל-2008. הבנקים מצאו את עצמם בחשש גדול ובלי יכולת לממן את הפעילות הפיננסית של השוק. אז התערב הממשל האמריקאי והזרים כספים. במהלך המשבר הזה, 12 מוסדות פיננסיים ובנקים, נסגרו בארה"ב באיסלנד למשל קרסו כל הבנקים והמדינה הייתה ממש על סף פשיטת רגל.

גולשים שהגיעו לעמוד זה הביעו עניין גם בנושא של קניית דירה להשקעה

המשבר הזה פסח על ישראל בגלל מדיניות פיננסית קשוחה ושמרנית של בנק ישראל שאסר על  גופים פיננסים בארץ להשקיע בנדל"ן בחו"ל, או במוצרים שמגבים נדל"ן בחו"ל.

לחצו כאן על מנת  לחזור לעמוד הראשי של האתר

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב google
גוגל+
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
אימייל

טיפים נוספים​