על ההבדל בין נדל"ן בארהב לנדל"ן גרמני

על ההבדל בין נדל"ן בארהב לנדל"ן גרמני

נדלן בארהב

מבין יעדי ההשקעה הפופולריים ביותר עבור המשקיעים הישראליים, גרמניה וארצות הברית תופסות את המקומות הראשונים. חברות ישראליות רבות מרכזות הן פעילות השקעות והן פעילות יזמית בשווקים אלה ומשקיעות מאמצים רבים הן כדי לרכוש נכסים משמעותיים והן כדי להביא משקיעים ישראליים לשווקים אלה.

לפני ביצוע ההחלטה לגבי שוק היעד להשקעה, ראוי לבחון את המאפיינים השונים של השווקים, כך שתוכלו לבצע החלטה מושכלת שתתאים לפרופיל הפעילות שלכם וכן לסוג הסיכון והתשואה שלהם תוכלו לצפות.

שוק נדלן בארהב

  • רמת סיכון בשוק – שוק הנדל"ן בארצות הברית נהנה מחשיפה ושקיפות רבים. המידע לגבי נכסי הנדלן בארהב, היסטוריית העסקים שבוצעו בהם, התנאים הסביבתיים, וכן מחירי עסקאות דומים, זמין באופן נגיש ונוח. שקיפות דומה קיימת גם לגבי הפעילים בשוק, מצב החברות ויציבותן וכן התשתית הרגולטורית – סוגי החקיקה הרלוונטיים, הגבלות החלות על הנכסים, תכנון נוכחי ועתידי ועוד.
  • זמינות הנתונים והמידע הכלכלי נכונים גם לגופים המעניקים מימון לרכישת נכסי נדלן בארהב. היכולת לבצע בדיקות מקדימות וכן היכולת להעריך את רמת הסיכון של העסקה כמו גם רמת הסיכון והמהימנות של השוכרים, מקלים לקבל החלטות מושכלות, להקטין סיכון ולהימנע מהפתעות.
  • משבר הסאב פריים. המשבר של 2008 גרם לירידת מחירים חדה ולמשבר משמעותי בשוק הנדלן בארהב. מרבית נכסי הנדלן בארהב איבדו מערכם והשוק האמריקאי נכנס לתהליך של התאוששות ממשבר משמעותי. כוח הקנייה בארצות הברית נפגע ובעלי נכסים רבים נאלצו לממש נכסים, מסיבות נזילות או כתוצאה מאי יכולת החזר. מבחינת המשקיעים, נוצר מצב שבו הוצאו לשוק נכסים במחירים הנמוכים משמעותית ממחירי השוק. השפעת המשבר מורגשת גם כיום וניתן לאתר נכסים במחירים אטרקטיביים.
  • מגוון נכסים רחב להשקעה. שוק הנדל"ן האמריקאי מאוד מגוון מבחינת סוגי הנכסים הזמינים להשקעה. ניתן למצוא נכסי מגורים, פרויקטי מולטי פאמילי ומגוון רחב של נכסים מסחריים. כמו כן, קיימת אפשרות להשקיע בחברות נדלן בארהב וקרנות המתמחות ברכישה, ניהול, השבחה ומימון נכסי נדל"ן מסחריים ולמגורים באזורים שונים בארצות הברית.

שוק הנדל"ן בגרמניה

  • יציבות ורמת סיכון בשוק – הכלכלה הגרמנית היא הכלכלה היציבה והצומחת ביותר מבין כל הכלכלות האירופאיות. הקטר הגרמני מושך את השוק האירופי ותוצאות הכלכלה הגרמנית משפיעות על כמות ההשקעות בנכסי נדל"ן וכן בכמות הכסף הזמין לגרמנים לצורך רכישת דירות למגורים ונכסים להשקעה. הכלכלה הגרמנית משמשת כמנוף לצמיחה מהירה במרכזים עירוניים גדולים ומייצרת ביקוש למגורים הן לרכישה והן להשכרה. פרופיל הדיירים הגרמני מתאפיין במגורים בשכירות וכן בחוזים לתווך ארוך. גם החקיקה הגרמנית נוטה להעדיף את השוכרים ואת הדיירים ובכך מייצרת שוק ארוך טווח של נכסים להשכרה.
  • תשתית רגולטוריתשוק הנדל"ן בגרמניה נהנה מהסדרה גבוהה הן של כללי הרכישה ומימוש הנכסים וכן הסדרה ופיקוח של החוזים להשכרת נכסים. היציבות הרגולטורית ותשתית החקיקה, מקלים על ביצוע עסקאות נדל"ן והשקעה בנכסים מניבים. בנוסף, משטר המיסוי בגרמניה, מעדיף השקעות ארוכות טווח ומעניק הקלות על בעלי נכסים המחזיקים את הנכס לאורך זמן רב (מעל 10 שנים).
  • משטר ריבית, תשואות וצמיחה. כיום יש 2 יעדים מועדפים על משקיעי הנדל"ן באירופה: היעד הראשון הוא נדל"ן בפורטוגל והיעד הנוסף הוא גרמניה מהווה יעד מועדף למשקיעים רבים הן מאירופה והן מרוסיה, שמזהים רמות מחירים אטרקטיביות, במיוחד בהשוואה ליעדי השקעה אחרים כגון לונדון ופריז. שילוב היציבות והצמיחה בגרמניה, מאפשרים למשקיעים לבצע השקעות ארוכות טווח סיכון נמוכה יחסית לארצות אחרות באירופה.

בהשוואה בין שני השווקים, יש לשקול בין השאר גורמים כגון הפרש שעות ונוחות הגעה, משטר המיסוי והשפעתו על התשואה ועל רמת המורכבות של העסקאות וכן הבדלים בין אופק השקעה בהיבט משך הזמן. כמו כן, יש לזכור את ההבדלים בין הכלכלות השונות והבדלם בעבודה באירו לעומת הדולר. משקיעים רבים יתחשבו גם בהבדלים תרבותיים העשויים לשחק תפקיד, בייחוד עבור משקיעים מישראל. כמות הפעילים הישראליים בשוקי גרמניה וארצות הברית מציבים בפני המשקיעים מישראל אפשרות לבחור את סוג השותפים שלהם ואת אופי ההשקעה בשווקים אלה.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב google
גוגל+
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
אימייל

טיפים נוספים​