על ההבדל בין נכס מסחרי לנכס מגורים

על ההבדל בין נכס מסחרי לנכס מגורים

נכסים בארהב

נכסים בעולם ונכסים בארהב

החלוקה הבסיסית של הנכסים בעולם הנדל"ן ונכסים בארהב מבדילה בין שני סוגי נכסים עיקריים – נכסים מסחריים ונכסים למגורים.

אנו נבחין בין הנכסים השונים בהתאם לסוגי ההשקעה, תשואה, רמת הסיכון וסוג השימושים בנכסים.

בסיווג הנכסים המסחריים נוכל למצוא נדל"ן כגון חנויות, חניונים, מרכזים מסחריים, בנייני משרדים, בתי מלון, בתי חולים בתי אבות ועוד. בארצות הברית אפשר למצוא גם מרכזי מידע, אתרי תקשורת ויערות – הנכנסים בקטגוריה של נכסים מסחריים מניבים.

בסיווג הנכסים למגורים נמצא דירות, בתים, שכונות ומתחמי מגורים המשמשים להשכרה.

לעיתים נמצא גם נכסים בארהב ונכסים בעולם שהם בעלי שימוש מעורב כגון מבנה שכולל בתוכו שטחים מסחריים להשכרה, מלון ודירות.

ההבדלים העיקריים בין נכסים מסחריים לבין נכסים למגורים

  • רמת התשואה – יש הבדל שבין אחוזי התשואה המתקבלים מנכס מסחרי לנכס למגורים. התשואה השנתית לנדל"ן מסחרי עשויה להיות אף כפולה מנכס למגורים.
  • גובה ההשקעה – בנדל"ן מסחרי, ניתן להשקיע סכום קטן יותר עבור נכס בשטח קטן יותר אך בעל תשואה גבוהה יותר. כך, רכישת חנות או משרד באזור עירוני מרכזי, עשויה לעלות פחות מאשר רכישת דירה באזור זה אולם התשואה להשכרת משרד או חנות באזור מבוקש בעיר, עשויה להיות גבוהה יותר מאשר השכרת דירה באזור זה.
  • אורך החוזים – חוזים בנדל"ן מסחרי נחתמים לפרקי זמן ארוכים יותר מאשר חוזי שכירות לדירות מגורים. בעוד שבנכס למגורים, לרוב החוזים מול השוכרים יחודשו מדי שנה, החוזים מול החברות שמשכירות משרדים או בתי עסק הם ארוכים יותר. בכך, למעשה, הופכת השקעה בנדל"ן מסחרי למשקיעים המחפשים תשואה ותזרים מזומנים לאורך זמן, ללא צורך בחידוש חוזים או החלפת שוכרים.
  • מימון ומיסוי – קיימים הבדלי הן בשיעורי המס על רכישת נכסים מסחריים לעומת נכסים למגורים וכן בשיטות ואפשרויות המימון הנדרש לביצוע עסקאות רכש כאלה. רמת הריביות במימון הניתן לנכסים מסחריים שונה מאחוזי המשכנתא לדירות למגורים.
  • השקעה לא ישירה בנדל"ן מסחרי – לעומת רכישת דירת מגורים, השקעה נכסים בארהב באמצעות קרנות נדל"ן מאפשרות לכם לבצע השקעה מגוונת בסוגי נדל"ן מסחרי שונים. השקעה מסוג זה בנדל"ן מסחרי היא גם שונה מבחינת הנזילות של ההשקעה שכן ניתן לממש את הרווחים ואת ההשקעה במהירות גבוהה יותר מאשר נכס למגורים. למודל ההשקעה שלנו.
  • ניהול ואחזקה – אחזקה של נכס מסחרי דורשת בדרך כלל עבודה עם חברת ניהול, הלוקחת על עצמה את כל משימות התחזוקה והעבודה מול השוכרים השונים בנכס. בנכסים למגורים, בדרך כלל נופלת משימת האחזקה והטיפול על בעלי הנכס.
  • רמת השבחה ושינוי בשווי הנכס – בנדל"ן למגורים, בייחוד דירות שנרכשות במחירים נמוכים באזורים פריפריאליים או אזורים העומדים בפני התחדשות עירונית, יש פוטנציאל רווח גבוה לטווח ארוך, עקב הפיכת השכונות ליקרות יותר ולעליה משמעותית במחירי הנכס. גם השבחת נכסים כגון שיפוץ או עבודות התחדשות עירונית, מעלות את שווי הנכס למגורים באופן משמעותי, לעומת נכסים מסחריים.
  • רמת מורכבות העסקאות – עסקאות בנדל"ן מסחרי מורכבות יותר ונוטלות יותר זמן ומעורבות של אנשי מקצוע. השילוב שבין שימוש מסחרי מניב לבין סוגיות מימון, ביטוח וערבויות הופכים את החוזים המסחריים למסובכים יותר לעומת עסקות מכר של דירות למגורים וכן חוזי שכירות של דיירים.
  • רמת סיכון – לעומת נכסים מגורים ונכסים בארהב, נכסים מסחריים רגישים יותר למצב כלכלי כולל במדינה והן למצבם הכלכלי של העסקים השוכרים שטחים בנכסים עסקיים.
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב google
גוגל+
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
אימייל

טיפים נוספים​